Máy Laser Fiber ST-150300JH-2000W cắt tấm kim loại
Mô tả sản phẩm
Thông tin chi tiết
Fiber laser cutting machine with change table. Enclosure design. IPG 2000W fiber laser generator YLS-2000. Cut max 8mm stainless steel, 16mm mild steel. Adopting double gear rack closed-loop system and America Delta Tau Systems Inc PMAC Controller, enable high processing accuracy and high working efficiency during high speed cutting
Full Closed Fiber Laser Cutting Machine with PalletChangerST-150300JH-2000W IPG
Highlights
•Standard collocation of IPG 2000W fiber laser generator YLS-2000, realizes low operation and maintenance cost and maximum longer-term investment returns and profits.
Laser Cutting Capacity
| Material | Cutting Limit |
| Carbon Steel | 16mm (good quality) |
| Stainless Steel | 8mm (good quality) |
Speed Chart
| Thickness | Carbon Steel | Stainless Steel | Aluminum |
| O2 | Air | Air | |
| 1.0mm | 450mm/s | 400-450mm/s | 300mm/s |
| 2.0mm | 120mm/s | 200-220mm/s | 130-150mm/s |
| 3.0mm | 80mm/s | 100-110mm/s | 90mm/s |
| 4.5mm | 40-60mm/s | ||
| 5mm | 30-35mm/s | ||
| 6.0mm | 35-38mm/s | 14-20mm/s | |
| 8.0mm | 25-30mm/s | 8-10mm/s | |
| 12mm | 15mm/s | ||
| 14mm | 10-12mm/s | ||
| 16mm | 8-10mm/s |
Main Components and Parts
| Article Name | Spec | Qty | Origin | Remark |
| Fiber laser generator | 2000W | 1 set | IPG | |
| Focus lens | 1 set | II-V (America) | ||
| Servo motor and driver | 3 sets | YASKAWA (Japan) | ||
| Ball screw rod | 3 sets | ABBA (Taiwan) | ||
| Gear rack | 2 sets | ATLANTA (Germany) | ||
| Reduction box | 2 sets | APEX (Taiwan) | ||
| Laser head |
| ST-150300JH-2000W Full Closed Fiber Laser Cutting Machine with PalletChanger | |
| Laser power | 2000W |
| Laser source | IPG fiber laser generator YLS-2000 |
| Laser generator working mode | Continuous/Modulation |
| Beam mode | Multimode |
| Processing surface (L × W) | 3000mm x 1500mm |
| X axle stroke | 3050mm |
| Y axle stroke | 1550mm |
| Z axle stroke | 100mm/120mm |
| CNC system | America Delta Tau Systems Inc PMAC Controller |
| Power supply | AC380V±5% 50/60Hz (3 phase) |
| Total Power consumption | 16KW |
| Position accuracy (X, Y and Z axle) | ±0.03mm |
| Repeat position accuracy (X, Y and Z axle) | ±0.02mm |